Jak się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Print Drukuj
Jeżeli chcesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna, to możesz:
  1. zgłosić się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego, a jeżeli nie posiadasz żadnego zameldowania – do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywasz;

    albo
  2. skorzystać z uproszczonego sposobu elektronicznej rejestracji w urzędzie pracy, który jest adresowany do wszystkich osób mających dostęp do Internetu. Rejestracja polega na wypełnieniu wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna w postaci elektronicznej dostępnego na stronie praca.gov.pl (lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej), przesłaniu go do właściwego powiatowego urzędu pracy oraz umówieniu się na wizytę w urzędzie w celu dostarczenia wymaganych dokumentów oraz osobistego potwierdzenia poprawności przekazanych danych

    Po przekazaniu danych urząd pracy wyznacza termin stawiennictwa, nie dłuższy niż 7 dni roboczych, w celu dostarczenia wszystkich wymaganych na potrzeby rejestracji dokumentów i dokonania rejestracji. W sytuacji, gdy nie stawisz się w wyznaczonym przez urząd terminie, dane przekazane zostają usunięte z systemu teleinformatycznego urzędu pracy;

    Powyższa procedura umożliwi Ci wcześniejszą rezerwację terminu rejestracji, w na celu przede wszystkim zaoszczędzenia czasu, jaki spędzisz w urzędzie pracy, oczekując na rejestrację.

    Status osoby bezrobotnej nabędziesz z dniem, w którym zgłosisz się do powiatowego urzędu pracy, poświadczysz własnoręcznym podpisem przekazane dane i złożysz, w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy i pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oświadczenie o prawdziwości przekazanych danych oraz o zapoznaniu się z warunkami zachowania statusu bezrobotnego;

    albo
  3. skorzystać z w pełni elektronicznej rejestracji w urzędzie pracy. Rejestracja polega na wypełnieniu wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna w postaci elektronicznej dostępnego na stronie www.praca.gov.pl, załączeniu do wniosku skanów wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji, opatrzeniu wniosku i załączników bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz przesłaniu wniosku wraz z załącznikami do właściwego powiatowego urzędu pracy.

    Status osoby bezrobotnej nabędziesz z dniem złożenia wniosku za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, po opatrzeniu go i załączonych do wniosku zeskanowanych dokumentów oraz oświadczenia o prawdziwości przekazanych danych, oraz o zapoznaniu się z warunkami zachowania statusu – jednym z dwóch aktualnie akceptowanych, bezpiecznych podpisów.
Szczegółowe informacje dotyczące profilu zaufanego, w tym:
- czym jest profil zaufany,
- kto i jak może go założyć
znajdziesz: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

Zapraszamy również do zapoznania się z instrukcją elektronicznej rejestracji przez internet oraz instrukcjami Jak założyć Profil Zaufany i Jak założyć konto użytkownika w praca.gov.pl.

W trakcie epidemii możesz wypełnić wniosek o dokonanie rejestracji w postaci elektronicznej, który jest dostępny na stronie praca.gov.pl. Wówczas:
  • pracownik urzędu pracy zadzwoni do Ciebie;
  • zostaniesz zarejestrowany z dniem przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z urzędnikiem.

Podstawa prawna

Informacje o publikacji dokumentu


Jak się zarejestrować w urzędzie pracy. Dodatkowe informacje GUP

Print Drukuj

Rejestracja osobista osób bezrobotnych i poszukujących pracy odbywa się po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu wizyty w kalendarzu na stronie Urzędu. Planując rejestrację osobistą należy wejść  w zakładkę „umów wizytę w celu rejestracji" i wybrać dogodny termin wizyty z dostępnych w zamieszczonym na stronie kalendarzu, następnie należy zgłosić się do Urzędu w wybranym terminie z kompletem dokumentów wymaganych do rejestracji.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu mogą dokonać rejestracji osobiście, bez wcześniejszego umówienia wizyty. Rejestracji osobistej bez wcześniejszego umówienia wizyty można dokonać wyłącznie po pobraniu odpowiedniego numerku kolejkowego z maszyny. Wydawanych jest codziennie od godz. 07:45 tylko 10 numerów kolejkowych bez umówionej wcześniej wizyty do rejestracji.
 

Teren działania Gdańskiego Urzędu Pracy obejmuje: Miasto Gdańsk oraz gminy: Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Kolbudy, Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie.
 

 

Rejestracja bezrobotnych w GUP

Rejestracja przez Internet w GUP

Umów wizytę w celu rejestracji

Rejestracja osobista w GUP

Inne formy rejestracji

 

Imię i nazwisko Stanowisko Numer telefonu
Karolina Niedzielska Rejestrator /58/ 743-14-39
Aleksandra Zulczyk Rejestrator /58/ 743-14-07
Weronika Daczyńska Rejestrator /58/ 743-13-89
Joanna Pisarczuk Rejestrator /58/ 743-13-98
Iwona Pluta Rejestrator /58/ 743-14-01
Paulina Fornalczyk Rejestrator /58/ 743-13-88
Informacje o publikacji dokumentu