W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Wchodzi w skład powiatowej administracji zespolonej. Nadzór nad działalnością Urzędu sprawuje Prezydent Miasta Gdańska.
Gdański Urząd Pracy nie posiada osobowości prawnej. Realizuje zadania samorządu powiatowego w zakresie polityki rynku pracy wyszczególnione w art. 9 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Należą do nich w szczególności:
Udzielanie pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu pracy, a także pracodawcom w pozyskaniu pracowników;
Rejestrowanie bezrobotnych i poszukujących pracy, przedstawianie im propozycji zatrudnienia, szkolenia i innych form mających na celu ich aktywizację zawodową, a w razie braku takich możliwości przyznawanie i wypłacanie uprawnionym zasiłków i innych świadczeń z tytułu bezrobocia;
Inicjowanie tworzenia dodatkowych miejsc pracy poprzez refundowanie pracodawcy kosztów ich wyposażenia lub doposażenia oraz udzielanie pomocy bezrobotnym w podejmowaniu działalności na własny rachunek np. przyznawanie jednorazowo środków z Funduszu Pracy na uruchomienie działalności gospodarczej;
Inicjowanie, organizowanie, wdrażanie i finansowanie usług i instrumentów rynku pracy;
Pozyskiwanie i gospodarowanie środkami finansowymi na realizację zadań z zakresu aktywizacji lokalnego rynku pracy;
Opracowywanie analiz, ocen i sprawozdań dotyczących rynku pracy w powiecie.
Prowadzenie poradnictwa zawodowego oraz informacji zawodowej dla bezrobotnych i poszukujących pracy.
Realizowanie zadań wynikających z prawa swobodnego przepływu pracowników miedzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej i państwami, z którymi UE zawarła umowy o swobodzie przepływu osób, w szczególności świadczenie usług EURES;.
Współdziałanie z powiatową radą rynku pracy w zakresie promocji zatrudnienia oraz wykorzystania środków Funduszu Pracy;
Wydawanie decyzji administracyjnych z zakresu ustawy;
Urząd obsługuje mieszkańców Gdańska, Pruszcza Gdańskiego oraz gmin: Pruszcz Gdański, Kolbudy, Pszczółki, Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Przywidz, Trąbki Wielkie.
Nr konta dla opłat za wpis do ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i zezwoleń na pracę sezonową: Bank PEKAO SA 88 1240 1268 1111 0010 4874 8389.
Nr konta Fundusz Pracy: Bank PEKAO SA 47 1240 1268 1111 0010 3856 7619
Godziny pracy GUP
Dni tygodnia
Godziny otwarcia
Godziny przyjmowania klientów
Punkt kasowy
Poniedziałek-Piątek
07:30-15:30
08:00-14:00
12:00-13:00
Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy i jego Zastępcy przyjmują klientów w sprawach skarg i wniosków w każdą środę w godz. 10:00 - 13:00, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie lub internetowo.
Klienci Gdańskiego Urzędu Pracy mogą korzystać z miejsc prakingowych znajdujących się na parkingu zlokalizowanym obok siedziby GUP. Postój aut jest bezpłatny przez pierwsze 30 minut, kolejne:
- za pierwszą godzinę - 5,00 zł
- za drugą godzinę - 5,00 zł
- za trzecią godzinę - 5,00 zł
- za czwartą godzinę i następne - 4,50 zł.
Płatność możliwa jest wyłącznie kartami płatniczymi. Brak możliwości płacenia gotówką. Czas wyjazdu po opłaceniu biletu - 10 minut.
Parking całodobowy niestrzeżony, płatny 24h.
W godzinach pracy urzędu pomocą służy pracownik ochrony. Można go wezwać poprzez przycisk przy wjeździe przy szlabanie lub w budynku ul. Lastadia 2 – pomieszczenie ochrony parter. Pomoc dotyczy zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami i osób z dziećmi z wózkami chcących korzystać z windy - platformy znajdującej się z boku budynku Lastadia 41.