Wydawca treści

Deklaracja dostępności

Print Drukuj

Gdański Urząd Pracy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Gdańskiego Urzędu Pracy.

Data publikacji strony internetowej: 
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
  • niektóre filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
  • formularz kontaktowy nie posiada dowiązanych etykiet tekstowych.
  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.

Treści nieobjęte przepisami

  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
  • filmy i multimedia, które zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy. Przygotowanie ich pełnej dostępności wiązałoby się z nadmiernym obciążeniem dla podmiotu publicznego,

Nadmierne koszty

  • wirtualny spacer nie jest dostępny cyfrowo. Zapewnienie dostępności tej funkcji oznacza bardzo wysokie koszty

Przygotowanie deklaracji dostępności

Data sporządzenia deklaracji: 
Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v.2.2.


Informacje zwrotne i dane kontaktowe


Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej można zgłosić do Łukasza Iwaszkiewicza, mailowo - lukasz.iwaszkiewicz@gup.gdansk.pl lub telefonicznie + 48 58 743 13 52

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe,
  • dokładny adres podstrony, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do naszego urzędu:

  • pocztą na adres: Gdański Urząd Pracy ul. Lastadia 41, 80-880 Gdańsk lub osobiście w kancelarii GUP.
  • e-mailowo: kancelaria@gup.gdansk.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Dostępność architektoniczna

Gdański Urząd Pracy - ul. Lastadia 41, 80-880 Gdańsk

Budynek, w którym znajduje się siedziba Gdańskiego Urzędu Pracy jest przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnością ruchową. Przed głównym wejściem do budynku są schody bez poręczy. Wejście wyposażone jest w drzwi otwierane automatycznie. Z przedsionka na wysoki parter prowadzą schody. W przedsionku znajduje się wrzutnia na dokumenty. Na parterze po lewej stronie od wejścia jest punkt ochrony, natomiast po prawej za szklanymi drzwiami znajduje się informacja Urzędu oraz punkt podawczy, pomieszczenie nr 23.

Z boku budynku od strony ul. Lastadia (naprzeciwko parkingu) jest wejście przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz osób z wózkiem dziecięcym wyposażone w platformę. Drzwi nie otwierają się automatycznie. Należy zadzwonić, wówczas pracownik ochrony przyjdzie i pomoże skorzystać z platformy.

Na każdym piętrze są toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo na parterze znajduje się toaleta wyposażona w przycisk alarmowy. W przypadku nagłej potrzeby należy nacisnąć przycisk – ochrona otrzyma sygnał i przybędzie z pomocą. Ponadto toaleta dla klientów na parterze i I. piętrze wyposażona jest w przewijak, co zapewnia komfortowe warunki dla osób opiekujących się małymi dziećmi.

Budynek jest wyposażony w windę, którą można dotrzeć do wszystkich pięter, na których odbywa się obsługa klienta.

Na klatkach schodowych zamontowane są poręcze.

W budynku zastosowano oznaczenia w alfabecie Braille’a przy wejściach do pomieszczeń, co ułatwia orientacje osobom niewidomym i słabowidzącym.

Na każdym piętrze budynku znajdują się monitory informacyjne, na których wyświetlane są nazwy działów i stanowisk pracy, numeracja pomieszczeń, w tym także toalet, co ułatwia orientację w przestrzeni.

Parking zlokalizowany przy siedzibie Gdańskiego Urzędu Pracy posiada wyznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. W godzinach pracy urzędu pomocą służy pracownik ochrony. Można go wezwać poprzez przycisk przy wjeździe przy szlabanie lub w budynku ul. Lastadia 2 – pomieszczenie ochrony parter. Pomoc dotyczy zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami i osób z dziećmi z wózkami chcących korzystać z windy - platformy znajdującej się z boku budynku Lastadia 41.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.


Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Gdański Urząd Pracy zapewnia dostęp do świadczenia usług tłumacza języka migowego.

Tłumacz języka migowego

Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, Gdański Urząd Pracy informuje o usługach pozwalających na komunikowanie się z tutejszym Urzędem osób doświadczonych trwale lub okresowo trudnościami w komunikowaniu się, zwanych w ustawie „osobami uprawnionymi" poprzez korzystanie z poczty elektronicznej oraz przesyłanie faksów.

Świadczenie jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą z niepełnosprawnością/ niepełnosprawnościami w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Gdański Urząd Pracy informuje, że klienci, o których mowa w ustawie o języku migowym i innych środkach komunikowania się, zgłaszający chęć skorzystania z usług Gdańskiego Urzędu Pracy powinni:

  1. zgłosić ten fakt co najmniej 3 dni robocze wcześniej, (z wyłączeniem sytuacji nagłych) do Działu Organizacji i Informatyki Gdańskiego Urzędu Pracy ul. Lastadia 41, bądź telefonicznie pod nr.: 58 743 13 61, faxem 58 743 13 01 lub elektronicznie na adres: wioletta.dabrowka@gup.gdansk.pl
  2. wskazać metody komunikowania się tj.:
  • polski język migowy (PJM),
  • system językowo-migowy (SJM),
  • sposoby komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN).

Tłumacz PJM w ramach serwisu Zielona Linia

Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia we współpracy z Komendą Główną Ochotniczych Hufców Pracy 1 sierpnia 2022 r. uruchomi nową usługę umożliwiającą osobom głuchym i niedosłyszącym pozyskiwanie informacji o rynku pracy oraz działalności urzędów pracy. Będzie ona dostępna na stronie www.zielonalinia.gov.pl/zl-migowy, za pośrednictwem platformy do rozmów wideo MS Teams. Nowy kanał komunikacji obsługiwany będzie przez konsultanta posługującego się Polskim Językiem Migowym i działać będzie w dwóch wariantach.

Pierwszy z nich to bezpośrednia wideo rozmowa przez Internet osoby głuchej lub niedosłyszącej z konsultantem Zielonej Linii. Druga wariant zakłada skorzystanie z usługi tłumaczenia na język migowy przez pracownika dowolnego urzędu pracy, który podczas obsługi klienta głuchego lub niedosłyszącego będzie mógł połączyć się poprzez Internet z konsultantem Zielonej Linii posługującym się PJM.

  • Informacja o działalności Gdańskiego Urzędu Pracy - tekst ETR
  • Informacja o działalności Gdańskiego Urzędu Pracy w Polskim Języku Migowym
  • Raport z zapewnienia dostępności podmiotu publicznego

Budynek jest wyposażony w pętlę indukcyjną.


Aplikacje mobilne


Gdański Urząd Pracy posiada aplikacje mobilne:

Obie aplikacje są niezgodne z ustawą o dostępności cyfrowej.

Pozostałe informacje


Deklaracja dostępności aplikacji mobilnej znajduje się na stronie internetowej Gdańskiego Urzędu Pracy.

Informacje o publikacji dokumentu


Certyfikat deklaracja dostępności

Na zdjęciu treść certyfikatu deklaracji dostępności strony internetowej Gdańskiego Urzędu Pracy stwierdzającego jej dostępność dla osób niepełnosprawnych

Tłumacz języka migowego

Gdański Urząd Pracy zapewnia dostęp do świadczenia usług tłumacza języka migowego.

Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824) Gdański Urząd Pracy informuje o usługach pozwalających na komunikowanie się z tutejszym Urzędem osób doświadczonych trwale lub okresowo trudnościami w komunikowaniu się, zwanych w ustawie „osobami uprawnionymi" poprzez korzystanie z poczty elektronicznej oraz przesyłanie faksów.
 

Świadczenie jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą z niepełnosprawnością/niepełnosprawnościami w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127 , poz. 721 i Nr 171 , poz. 1016).

Gdański Urząd Pracy informuje, że klienci, o których mowa w ustawie o języku migowym i innych środkach komunikowania się, zgłaszający chęć skorzystania z usług Gdańskiego Urzędu Pracy powinni:

  • zgłosić ten fakt co najmniej 3 dni robocze wcześniej, (z wyłączeniem sytuacji nagłych) do Działu Organizacji i Informatyki Gdańskiego Urzędu Pracy ul. Lastadia 41, bądź telefonicznie pod nr.: 58 743 13 61, faxem 58 743 13 01 lub elektronicznie na adres: wioletta.dabrowka@gup.gdansk.pl.
  • wskazać metody komunikowania się tj.:
a) polski język migowy (PJM),
b) system językowo-migowy (SJM),
c) sposoby komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN).


Tłumacz PJM w ramach serwisu Zielona Linia

Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia we współpracy z Komendą Główną Ochotniczych Hufców Pracy 1 sierpnia 2022 r. uruchomi nową usługę umożliwiającą osobom głuchym i niedosłyszącym pozyskiwanie informacji o rynku pracy oraz działalności urzędów pracy. Będzie ona dostępna na stronie www.zielonalinia.gov.pl/zl-migowy, za pośrednictwem platformy do rozmów wideo MS Teams. Nowy kanał komunikacji obsługiwany będzie przez konsultanta posługującego się Polskim Językiem Migowym i działać będzie w dwóch wariantach.
 
Pierwszy z nich to bezpośrednia wideo rozmowa przez Internet osoby głuchej lub niedosłyszącej z konsultantem Zielonej Linii. Druga wariant zakłada skorzystanie z usługi tłumaczenia na język migowy przez pracownika dowolnego urzędu pracy, który podczas obsługi klienta głuchego lub niedosłyszącego będzie mógł połączyć się poprzez Internet z konsultantem Zielonej Linii posługującym się PJM.