- Zatrudnianie obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii - unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Ważne kontakty i linki
- Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - Nowa sprawa/kontynuacja
Zatrudnianie cudzoziemców
Informacje dla pracodawców planujących zatrudnić obcokrajowców. Opis możliwości zatrudnienia obcokrajowców, a także obowiązków, jakie musi dopełnić pracodawca aby takie zatrudnienie mogło mieć miejsce. W tym dziale znajduje się również informacja o pośrednictwie pracy na terenie Unii Europejskiej EURES i sposobach poszukiwania pracownika poza granicami kraju.
Materiały informacyjne dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców
Przedstawiamy materiały dot. zatrudniania cudzoziemców- przygotowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Ze wszystkimi poniższymi materiałam można zapoznać się również na stronie PIP.
/SD/
- Załączniki
- Wymiar czasu pracy i godziny nadliczbowe cudzoziemców - Państwowa Inspekcja Pracy.pdf (pdf, 180 KB)
- Zasady powierzania pracy młodocianym cudzoziemcom - Państwowa Inspekcja Pracy.pdf (pdf, 190 KB)
- Zawiłości procedury zatrudniania obywateli Ukrainy na podstawie powiadomienia na stronie praca.gov.pl - Państwowa Inspekcja Pracy (pdf, 161 KB)
Ważne zmiany dla pracodawców od 29.07.2022 r.
Od piątku, 29.07.2022 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społęcznej w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Prosimy o zapoznanie się zarówno z Rozporządzeniem, jak i nowymi wzorami składanych dokumentów.
Druk rozporządzenia można pobrać ze strony www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/1558
Poniżej przedstawiamy skrót najważniejszych zmian.
Oświadczenia
- Zmiana nazwy
Oświadczenia podmiotu nieświadczącego usług w zakresie pracy tymczasowej o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi ( dotąd: oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi). - Proszę zwrócić uwagi na zmiany w druku oświadczenia (dodano: zakres podstawowych obowiązków na stanowisku pracy, oświadczenie o tym, że wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie jest niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących porównywalną pracę, wykreślono opis miejsca wykonywania pracy).
Zmiany dotyczą także tzw. oświadczenia o niekaralności.
- Oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej nie może zostać złożone przez pełnomocnika niebędącego prokurentem podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
- Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołącza do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy aktualne tzw. oświadczenie o niekaralności złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1–6 ustawy, zgodne ze stanem faktycznym w dniu złożenia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i podpisane nie wcześniej niż 30 dni przed tym dniem.
- Proszę pamiętać, że nie ma już konieczności dołączenia dowodu osobistego do składanych wniosków przez osobę fizyczną ( nie prowadzącą działalności gospodarczej- czyli w przypadku chęci zatrudnienia do gosp. domowego).
Zezwolenie na pracę sezonową zmiany i przypomnienie
- Podmiot składający wniosek o udzielenie zezwolenia na pracę sezonową musi dołączyć aktualne oświadczenie o niekaralności złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3–7 ustawy, zgodne ze stanem faktycznym w dniu złożenia wniosku i podpisane nie wcześniej niż 30 dni przed tym dniem.
- Oświadczenie o niekaralności nie może zostać złożone przez pełnomocnika niebędącego prokurentem podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
- Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy nie przedstawi kopii ważnego dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wówczas:
1) po upływie 120 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego we wpisie do ewidencji wniosków lub
2) w dniu upływu terminu zakończenia pracy określonego we wpisie do ewidencji wniosków, lub
3) w dniu 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym cudzoziemiec miał wykonywać pracę.
postępowanie ulega umorzeniu z mocy prawa. - Proszę pamiętać, że nie ma już konieczności dołączenia dowodu osobistego do składanych wniosków przez osobę fizyczną.
Obowiązek pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy
Pracodawcy, jeżeli zatrudniacie obywateli Ukrainy, pamiętajcie o obowiązku powiadomienia o tym urzędu pracy za pośrednictwem portalu praca.gov.pl w terminie do 7 dni od podjęcia pracy
Przypominamy również, że każda nowa umowa, którą zawiera pracodawca z pracownikiem - cudzoziemcem, w tym również zmiana umowy zawartej na okres próbny na umowę na czas określony bez zmiany warunków pracy, wymaga złożenia nowego powiadomienia o podjęciu pracy.Po upływie 7 dni od zatrudnienia cudzoziemca nie ma możliwości złożenia stosownego powiadomienia, dlatego w takim przypadku proponujemy zakończenie dotychczasowej umowy z pracownikiem i nawiązanie nowej. Od tego momentu będzie mógł być liczony nowy, 7-dniowy termin przewidziany na złożenie powiadomienia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.