Wydawca treści

Gdański Urząd Pracy wznawia udzielanie dotacji na własny biznes

Print Drukuj
Od 24 do 28 maja Gdański Urząd Pracy będzie prowadził nabór wniosków o przyznanie jednorazowej dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej. O dotację w wysokości 30 000 zł mogą się ubiegać osoby bezrobotne zarejestrowane w GUP.
 
Wnioski należy składać po uprzedniej wizycie u doradcy klienta w Dziale Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego. Spotkania z pracownikami GUP umawiane są telefonicznie lub mailowo:
  • sylwia.lopacinska@gup.gdansk.pl, /58/ 743-14-40 (dla osób, których nazwiska zaczynających się od liter od A do Ł)
  • beata.markowska@gup.gdansk.pl  /58/ 743-14-50 (dla osób, których nazwiska zaczynających się od liter od M do Z) 
Dotacją w wysokości do 30 000 zł objętych zostanie 210 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Gdańskim Urzędzie Pracy w tym:
  • 70 w ramach programu PO WER, które nie ukończyły 30 roku życia.
W przypadku osób poniżej 25. roku życia dodatkowo wymagany będzie okres zarejestrowania w Gdańskim Urzędzie Pracy do 4 miesięcy.
  • 70 w ramach programu RPO, które ukończyły 30. rok życia i należą do przynajmniej jednej z poniższych grup:
    - kobiety,
    - mężczyźni z wykształceniem maksymalnie średnim, mężczyźni w wieku 50 lat i więcej, mężczyźni z orzeczeniem o niepełnosprawności, mężczyźni pozostający bez zatrudnienia przez nieprzerwany okres minimum 12 m-cy przed przystąpieniem do -projektu;
  • 70 w ramach Funduszu Pracy
    - brak dodatkowych wymagań
Dokumenty do pobrania (regulamin i wniosek z formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis) znajdują się na samym dole strony.

Krok po kroku pozyskania środków na podjęcie działalności gospodarczej:

  1. Rejestracja jako osoba bezrobotna
  2. Zapoznanie się z Regulaminem przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej 
  3. Pobranie ze strony internetowej www.gdansk.praca.gov.pl formularza wniosku o przyznanie bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (dokumenty również do pobrania w siedzibie GUP)
  4. Spotkanie z doradcą klienta z wypełnionym wnioskiem – rozmowa z doradcą na temat planowanej działalności gospodarczej, wstępne omówienie koncepcji biznesowej – uzyskanie pisemnej akceptacji doradcy na pierwszej stronie formularza wniosku
  5. Złożenie zatwierdzonych dokumentów w kancelarii GUP w terminie określonym przez urząd
  6. Weryfikacja wniosku przez komisję ds. rozpatrywania wniosków zgodnie z kryteriami i punktacją zawartymi w regulaminie – zakwalifikowanie do dofinansowania pod warunkiem osiągnięcia progu punktowego wyznaczonego dla konkretnego naboru
  7. Oczekiwanie na pisemną odpowiedź GUP w sprawie rozpatrzenia wniosku – do 30 dni od daty złożenia dokumentów w kancelarii:
  8. I wariant: negatywne rozpatrzenie wniosku – otrzymanie pisma z informacją o przyczynie negatywnej oceny koncepcji biznesowej (niewystarczająca liczba punktów lub niezgodność z regulaminem obowiązującym w GUP)
    II wariant: pozytywne rozpatrzenie wniosku - otrzymanie pisma informującego o wysokości przyznanego dofinansowania i opisujące dalsze etapy procedury:
    - formę i termin zabezpieczenia zwrotu dotacji – poręczenie według prawa cywilnego lub blokada rachunku bankowego na 120 % przyznanej kwoty dofinansowania;
    - informację o konieczności odbycia szkolenia w zakresie przedsiębiorczości 
  9. Zawarcie umowy z osobą bezrobotną po dopełnieniu niezbędnych formalności (zabezpieczenie dotacji oraz ukończenie obowiązkowego szkolenia).
  10. Rozpoczęcie działalności gospodarczej i udokumentowanie w GUP w ciągu miesiąca od daty zawarcia umowy, jednak najwcześniej dzień po otrzymaniu przelewem środków na konto.
  11. Rozliczenie dotacji zgodnie ze specyfikacją wydatków zawartą w biznesplanie w ciągu dwóch miesięcy liczonych od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej na podstawie faktur i rachunków (możliwe wprowadzanie zmian po akceptacji GUP także po zawarciu umowy)
  12. Potwierdzanie prowadzenia działalności gospodarczej zaświadczeniami z ZUS-u i Urzędu Skarbowego po połowie roku i pełnym roku prowadzenia działalności gospodarczej
 
Ważne
Kwota dofinansowania w 2021 r. – do 30 tys.
Informacje o publikacji dokumentu