Wymagania
Służbę w Policji może pełnić obywatel Polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzysta z pełni praw publicznych, posiada co najmniej średnie wykształcenie, oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jesteś się podporządkować. Kandydaci muszą dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych, a w przypadku mężczyzn wymagany jest także uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Procedura rekrutacyjna
W trakcie postępowania kwalifikacyjnego przyznawane są punkty. Otrzymać je można za posiadanie:- tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędny - 8 pkt,
- tytułu zawodowego licencjata, inżyniera lub równorzędny – 7 pkt,
- wykształcenia średniego, średniego branżowego (ukończenie liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły II stopnia w klasie, w której były nauczane przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania) - 7 pkt.
- tytułu ratownika, ratownika medycznego albo pielęgniarki systemu w rozumieniu przepisów ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - 6 pkt,
- prawa jazdy kategorii „B" - 6 pkt,
- uprawnień instruktora sportów walki (np. zapasy, judo, karate, boks), strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych - 4 pkt,
- dokumentów potwierdzających stopień znajomości języka obcego co najmniej na poziomie biegłości B2 - 4 pkt.
- dokumentów potwierdzających stopień znajomości kolejnego języka obcego co najmniej na poziomie biegłości B2 - 2 pkt.
- uprawnień ratownika wodnego, w dziedzinie płetwonurkowania lub wykonywania prac podwodnych oraz do prowadzenia łodzi motorowej - 2 pkt.
- prawa jazdy kategorii innej niż „B" - 2 pkt.
Warunki zatrudnienia
Początkujący policjant może liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 4 000 zł netto, po wcześniejszym ukończeniu 6,5 miesięcznego podstawowego szkolenia zawodowego.Każdemu policjantowi przysługuje też:
- nagroda roczna tzw. trzynastka,
- nagrody jubileuszowe,
- równoważnik za umundurowanie,
- coroczne dofinansowanie do wypoczynku policjanta uzależnione od liczby członków rodziny,
- zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby,
- coroczny płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych,
- płatne nadgodziny,
- zasiłek na zagospodarowanie przysługujący w związku z mianowaniem na policjanta w służbie stałej w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego – tzw. czternastka.
Dokumenty
Aby wziąć udział w naborze należy wypełnić wszystkie wymagane dokumenty i dostarczyć je do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku lub do jednej z komend miejskich/powiatowych z terenu województwa pomorskiego.Dokumenty można wypełnić też na miejscu, pracownicy zespołu doboru chętnie pomogą, jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub przesłać je na adres:
Zespół ds. Doboru
Wydział Kadr i Szkolenia
Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
ul. Harfowa 60 80-298 Gdańsk.
Listę niezbędnych dokumentów można znaleźć na stronie internetowej Policji