Wybrano "Ambasady Talentów"

Print Drukuj
11 stycznia 2023 r. w Centrum Rozwoju Talentów odbyła się uroczystość nadania tytułów Szkoły - Ambasady Talentów za rok szkolny 2021/22. Nagrody te zostały wręczone po raz pierwszy, a równorzędne wyróżnienie otrzymały aż dwie gdańske szkoły, które udowodniły, że w zakresie doradztwa zawodowego można więcej niż ustawowe minimum. 
 

znacznikSkąd pomysł nadania tytułu „Szkoła - Ambasada Talentów"


Centrum Rozwoju Talentów od lat wspomaga młodzież w wyborach edukacyjnych. W ramach swoich działań w 2020 r. uruchomiło program ambasadorski dla szkolnych doradców zawodowych, dzięki któremu stają się oni Ambasadorami Talentów w swoich placówkach. Od początku istnienia projektu, przystąpiło do niego 41 szkół z Gdańska i powiatu.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchują wypowiedzi dyrektora GUP, Rolanda Budnika
Uroczystość, w ramach której przeznano tytuły Szkoły - Ambasady Talentów odbyła się w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy

Założeniem programu jest uściślenie współpracy ze szkołami, za pośrednictwem Ambasadorów Talentów (szkolnych doradców zawodowych), którzy są łącznikami z potrzebami uczniów. Bowiem tylko współpracując, można zaplanować i zorganizować wartościowe działania na rzecz rozwoju młodzieży.

znacznik

Ambasada Talentów

Na początku minionego roku szkolnego CRT ogłosiło, że chce nagrodzić najbardziej aktywne w programie szkoły, tytułem „Ambasady Talentów". Placówkę mógł nominować szkolny doradca zawodowy w porozumieniu z dyrektorem. Kryteria oraz wszystkie zasady były jasno określone w regulaminie. 

Wśród wymogów, które zostały postawione przed szkołami ambasadorskimi, znalazły się między innymi:
  • rozpoznawanie predyspozycji zawodowych wśród uczniów klas ósmych;
  • współpraca szkoły z zewnętrznymi partnerami: pracodawcami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi i in., w działaniach wspierających realizację zadań z doradztwa zawodowego;
  • posiadanie przez szkołę pracowni doradztwa zawodowego wyposażonej w podstawowe zasoby niezbędne do prowadzenia doradztwa zawodowego;
  • prowadzenie przez szkolnego doradcę zawodowego, oprócz zajęć dydaktycznych, indywidualnego poradnictwa dla uczniów;
  • organizowanie przez szkołę wydarzeń (konferencji, warsztatów, zajęcia, radę pedagogiczną, spotkanie dla rodziców lub inne) dla uczniów z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego
Uczestnicy konferencji wysłuchują prelekcji
Udział w konferencji wzięli doradcy zawodowi i przedstawiciele wielu gdańskich szkół.

To jedne z najważniejszych kryteriów, które były brane przy wyłonieniu zwycięzców. Dlaczego? Od kiedy doradztwo zawodowe stało się obowiązkowym, wiele szkół zamyka się jedynie do ustawowych 10 godzin lekcyjnych, a to w wielu przypadkach nie wystarczy, aby podjąć świadome i zgodne z predyspozycjami wybory edukacyjne.

znacznik

Uroczystość nadania tytułów „Szkoła - Ambasada Talentów"

Tytuł "Szkoły - Ambasady Talentów" otrzymały dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 6 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 oraz Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku. Zwycięzcy spełnili największą ilość kryteriów, a ich działania mogliśmy obserwować przez cały rok szkolny. 

Nadanie tytułów odbyło się w Centrum Rozwoju Talentów. Gości powitał Roland Budnik - dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy, który podkreślał, że

- Centrum Rozwoju Talentów w misji ma wspieranie każdego człowieka, a szczególnie człowieka młodego - w jego rozwoju, tak by mógł poradzić sobie z wyzwaniami współczesnego świata. Wielkie podziękowania dla wszystkich dyrektorów i doradców zawodowych ze szkół, które z nami współpracują i chcą młodym ludziom pomóc odkryć, a później rozwijać talenty. Nie ma nic piękniejszego niż możliwość robienia w pracy tego, co człowiek kocha. Wtedy jest szczęśliwy i to uczucie przenosi się również na jego życie prywatne, a z jego szczęścia czerpie też dla siebie firma, bo ma wspaniałego pracownika, bo największymi mistrzami są właśnie ci, którzy kochają to, co robią. Chcemy młodym ludziom to uzmysłowić, pokazać i dostarczyć naszej gdańskiej gospodarce talenty, których każdy młody człowiek ma wiele.

Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska wręcza dyplom dyrektorowi jeden z dwóch zwycięskich szkół
Zwycięzcy projektu wyróżnienia odebrali z rąk Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańsk - Moniki Chabior oraz dyrektora GUP, Rolanda Budnika
 
Udział w wydarzeniu wzięła też Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska - Monika Chabior, która w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na to, że współpraca z Gdańskim Urzędem Pracy - tworzy bardzo dobry ekosystem do dynamicznego rozwoju i budowania ścieżek karier dla uczniów i uczennic, a przecież moment, w którym młody człowiek rozpoznaje swój potencjał, swój talent, jest niesamowicie wartościowy. Umiejętność skupienia się na drugim człowieku, sprawienie by w siebie uwierzył, jest niezwykle ważne i za to wam bardzo dziękuję, bo to wy potraficie postawić młodą osobę w centrum.

znacznik

Wyłonienie zwycięzców

Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie 8 zgłoszeń z obszernymi opisami działań podjętych w minionym roku szkolnym. 

Kierownik Centrum Rozwoju Talentów, Kariona Chamier-Ciemińska, uargumentowała przyznane nagrody słowami:

Doceniając wagę ścisłej współpracy ze światem edukacji w ramach programu Ambasador Talentów, którego celem jest budowanie wizerunku doradztwa zawodowego jako nowoczesnej, potrzebnej, użytecznej usługi, Gdański Urząd Pracy uznaje za zasadne przyznanie tytułu Szkoła - Ambasada Talentów dla szkoły, która spełnia najwyższe standardy w upowszechnianiu i integracji działań z zakresu doradztwa zawodowego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz szkoły.

Na zdjęciu Kariona Chamier-Ciemińska, kierownik CRT podczas wystąpienia
Kariona Chamier-Ciemińska, kierownik CRT GUP
 
Podkreśliła też, że tytuł jest nie tylko wyróżnieniem, ale też zobowiązaniem, do dalszych działań na rzecz rozwijania talentów młodych ludzi.

Oprócz laureatów, podziękowania otrzymały też pozostałe nominowane szkoły:
  • I Liceum Ogólnokształcące w Pruszczu Gdańskim;
  • Gdańskie Liceum Autonomiczne;
  • Morska Szkoła Podstawowa;
  • Szkoła Podstawowa nr 38 w Gdańsku;
  • Szkoła Podstawowa nr 79 w Gdańsku;
  • Zespół Szkół Rolniczych w Rusocinie.
Na zdjęciu zwycięscy projektu Ambasada Talentów wraz z dyrektorem Budnikiem i Zastępcą Prezydenta Miasta Gdańska
Tegoroczni zwycięzcy plebiscytu projektu Ambasady Talentów

W skład kapituły, która wyłoniła tegorocznych zwycięzców wchodzili przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku, Pracodawców Pomorza oraz Centrum Rozwoju Talentów - Gdańskiego Urzędu Pracy. 

Podczas uroczystości czas gościom umilił występ muzyczny uczennic z XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

/na podst. mat. pras./
Informacje o publikacji dokumentu