Programy i projekty - Gdański Urząd Pracy


Zawartość stron

logotyp funduszy europejskich w ramach programu RPO
„AKTYWIZACJA ZAWODOWA OSÓB BEZROBOTNYCH W POWIECIE M.GDAŃSK I GDAŃSKIM (IV)"
 
UWAGA! Projekt zakończony. Okres jego realizacji: 01.01.2019-31.12.2022.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Cel projektu

Zwiększenie zatrudnienia osób bezrobotnych, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy w Gdańsku i powiecie gdańskim.
Projekt realizowany wyłącznie poprzez usługi i instrumenty rynku pracy określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z wyłączeniem robót publicznych, w oparciu o pogłębioną analizę umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego uczestnika projektu.
 
Grupę docelową stanowią osoby pozostające bez pracy zarejestrowane w GUP jako bezrobotne, w szczególności należące do co najmniej jednej z poniższych grup:
osoby w wieku 50 lat i więcej,
kobiety,
osoby z niepełnosprawnościami,
osoby pozostające bez zatrudnienia przez nieprzerwany okres minimum 12 m-cy,
osoby o niskich kwalifikacjach (z wykształceniem co najwyżej średnim).
 
Dodatkowo w 2020 r. w odpowiedzi na sytuację pandemiczną na rynek pracy, wprowadzono i realizowano w ramach projektu RPO mechanizmy zwalczania skutków COVID-19 dla poniższych grup:
osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i niezatrudniające pracowników (dotyczy wsparcia wskazanego w ustawie z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm., służącego przeciwdziałaniu skutkom COVID-19);
pracownicy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych i podmiotów, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dotyczy wsparcia wskazanego w ustawie z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm., służącego przeciwdziałaniu skutkom COVID-19).
 
W ofercie dla osób bezrobotnych znajdują się:
staże, które mają za zadanie ułatwić zdobycie doświadczenia, a w dalszej perspektywie zatrudnienie; okres ich trwania to maksymalnie 6 miesięcy;
szkolenia zawodowe (w tym w ramach umów trójstronnych), mające na celu podniesienie lub uzupełnienie kwalifikacji osób bezrobotnych; finansowanie kosztów egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu;
dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczych dla osób przedsiębiorczych;  w 2022 r. można uzyskać wsparcie w kwocie aż 30.000,00 zł;
prace interwencyjne, refundacja wyposażenia stanowiska pracy, dofinansowanie do wynagrodzenia osób powyżej 50. roku życia- w ramach projektu GUP prowadził będzie rekrutację kandydatek i kandydatów na nowotworzone, subsydiowane miejsca pracy.
 
Okres realizacji: 01.01.2019 - 31.12.2022
Dofinansowanie na realizację projektu wynosi 23 043 874,74 zł,
w tym dofinansowanie z UE 19 587 293,61 zł

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę