Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Gdański Urząd Pracy


Zawartość stron

znacznikRok 2016

2016 r. cechował się licznymi programami w ramach środków krajowych.

Kontynuowany był program regionalny „Region Gospodarka Praca", którego celem było wsparcie zatrudnienia osób bezrobotnych w rozwijających się gałęziach gospodarki województwa pomorskiego. Poprzez szkolenia objęto nim 306 osób, z efektywnością na poziomie 80,7 %.

Następnie realizowane były dwa programy specjalne: Piecza Zastępcza oraz Eurocash.

Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku rozpoczął współpracę  z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz partnerami społecznymi, w zakresie wypracowania kompleksowych rozwiązań skutecznej pomocy młodym ludziom na etapie wychodzenia z placówek tworzących system pieczy zastępczej i rozpoczynania kariery zawodowej. Efektem tego był program specjalny „Piecza Zastępcza", z którego skorzystało 9 osób (poprzez uczestnictwo w stażach i szkoleniach).

Drugi program specjalny Eurocash polegał na zorganizowaniu szkoleń i prac interwencyjnych na podstawie wypracowanej współpracy z Grupą Eurocash, która jest liderem na polskim rynku w hurtowej dystrybucji produktów FMCG, czyli  szybko zbywalnych produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. W jego ramach skierowanych zostało 8 osób.

Kolejną z wyróżniających się aktywności PUP była realizacja programu „Praca dla Młodych"- program dla młodych bezrobotni do 30. roku życia, oraz pracodawców lub przedsiębiorców zainteresowanych ich zatrudnieniem. Była to nowa forma instrumentów runku pracy,  wprowadzona ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadzone rozwiązanie przewidywało, że pracodawca lub przedsiębiorca, który podpisze stosowną umowę z powiatowym urzędem pracy otrzyma przez 12 miesięcy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenie, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionego w pełnym wymiarze bezrobotnego do 30. roku życia. Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku zawarł z pracodawcami 319 umów, w ramach których stworzono miejsca pracy dla 457 zarejestrowanych osób. Maksymalna wysokość miesięcznego dofinansowania na jednego pracownika wynosiła 2100 zł.

Po zakończeniu refundacji pracodawca lub przedsiębiorca musi utrzymać zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy przez minimum 12 miesięcy. Przyczyniło to się do upowszechnienia w PUP nazwy programu „12/12".

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę