Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych oraz osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego, na które zostały skierowane przez powiatowy urząd pracy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497).
Natomiast w myśl art. 9 ust. 5 w.w ustawy, jeżeli osoby bezrobotne mają jednocześnie ustalone prawo do renty rodzinnej, to z tytułu pobierania zasiłku lub stypendium podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
A zatem, osoba bezrobotna pobierająca zasiłek lub stypendium, której zostanie ustalone lub ma ustalone prawo do renty rodzinnej może zgłosić urzędowi pracy jako płatnikowi składek, wniosek w sprawie zgłoszenia jej do ubezpieczeń na zasadzie dobrowolności.
W przypadku braku wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, osoby bezrobotne posiadające prawo do renty rodzinnej, nie będą podlegały tym ubezpieczeniom.
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby, która utraciła status bezrobotnego wygasa po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu.
Osoba posiadająca status bezrobotnego ma prawo zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego – w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przy swojej rejestracji.
Bezrobotny posiadający profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny może w sposób elektroniczny bez wychodzenia z domu załatwić sprawy w powiatowym urzędzie pracy za pośrednictwem platformy elektronicznej :
www.praca.gov.pl
www.epuap.gov.pl.
Pamiętaj! Zgłoś podjęcie pracy
Gdańsku Urząd Pracy przypomina, że zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotny, jest zobowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaistnieniu okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo prawa do zasiłku. Brak zgłoszenia może skutkować nałożeniem kary grzywny zgodnie z art.119 ust.2 cyt. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy, podlega karze grzywny. Ponadto brak zgłoszenia przez osobę bezrobotną o okolicznościach wymienionych w art.74 w ustawowym okresie spowoduje zbieg ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu posiadanego statusu bezrobotnego oraz z tytułu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, działalności gospodarczej lub z innego tytułu. W konsekwencji niezgłoszenia powyższych informacji wystąpić mogą utrudnienia w korzystaniu przez daną osobę ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Obowiązki bezrobotnych. Dodatkowe informacje
Bezrobotny jest obowiązany do podania swojego numeru PESEL, w kontaktach drogą elektroniczną oraz telefoniczną z powiatowym urzędem pracy, a w szczególności zgłaszając telefonicznie podjęcie: pracy/ innej pracy zarobkowej lub rozpoczęcie/ wznowienie prowadzenia działalności gospodarczej.
Osoba bezrobotna ma obowiązek dostarczania zaświadczenia o niezdolności do pracy na druku ZUS ZLA. Nieprzedstawienie zaświadczenia skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego i prawa do świadczeń z pierwszym dniem niezdolności do pracy.